Президент України Петро Порошенко назвав переконливою перемогою в захисті інтересів України рішення Стокгольмського арбітражу за позовом компанії «Нафтогаз України» до «Газпрому» і висловив переконання, що газ має перестати бути інструментом політичного тиску на Україну. 

«Наші спільні дії, зусилля – і команди НАКу, і юридичних представників, і команди МЗС, яка теж надавала велику допомогу, позиція Адміністрації президента і уряду, сьогодні дозволили нам вийти на цей результат…нарешті ми маємо захищені інтереси держави, принаймні у надзвичайно важливій енергетичній сфері», – сказав він під час зустрічі із заступником міністра закордонних справ Оленою Зеркаль і головою правління НАК «Нафтогаз України» Андрієм Коболєвим, повідомляє прес-служба президента України.

«Нарешті газ має перестати бути інструментом політичного тиску на Україну і джерелом корупційних оборудок для представників колишньої української влади. Нарешті ціна на газ формується за ринковим принципом, і це також є наше безумовне досягнення», – додав Порошенко. 

«Нафтогаз України» 31 травня заявив, що отримав окреме рішення Стокгольмського арбітражу у провадженні проти російської компанії «Газпром» за контрактом на постачання газу. За повідомленням компанії, Стокгольмський арбітраж задовольнив вимогу «Нафтогазу» щодо перегляду ціни в контракті на постачання газу з «Газпромом» з урахуванням ринкових умов, а також скасував вимоги російського монополіста за умовою «бери або плати» і повністю скасував заборону на реекспорт Україною газу. За принципом «бери або плати», прописаним у контракті 2009 року, Україна мала щороку купувати 52 мільярди кубометрів газу або, навіть не купуючи, оплачувати його вартість.

У жовтні 2014 року компанія «Нафтогаз України» звернулася до Стокгольмського арбітражу з вимогою перегляду контракту на транзит газу з російським «Газпромом», а також компенсації у зв’язку з недостатніми обсягами прокачування.

Перед цим «Нафтогаз» подав позов щодо ціни газу на російську компанію «Газпром» до арбітражного суду у Стокгольмі.

У 2016 році голова української компанії Андрій Коболєв оцінив суму претензій «Нафтогазу» до російського «Газпрому» в 30 мільярдів доларів.

Водночас російський «Газпром» подав до Стокгольмського арбітражного суду три позови проти «Нафтогазу» на загальну суму понад 23 мільярди доларів.